Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 29-04-2015 r. – WPI/200000/43/467/2015

Podleganie ubezpieczeniom społecznym – stypendium stażowe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 467/2015

Na podstawie art. 10 ust 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U. z 2013 r. poz 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz.121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17 kwietnia 2015 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych w sytuacji wypłacenia uczestnikom projektów dodatków szkoleniowych i stażowych, którzy jednocześnie pobierają zasiłek dla bezrobotnych.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział (…) wpłynął kompletny wniosek (…) wpisanego do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi odprowadzania składek zdrowotnych, emerytalnych, rentowych oraz wypadkowych od dodatków stażowych i szkoleniowych (nazywanych również stypendiami szkoleniowymi i stażowymi) wypłacanych w ramach projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego osobom zarejestrowanym w Urzędzie Pracy jako bezrobotne, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji jakim ubezpieczeniom podlegają w/w, osoby, biorące udział w następujących projektach: (…)

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, dodatki stażowe oraz szkoleniowe podlegają obowiązkowo oskładkowaniu z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego, jeśli osoby, będące uczestnikami projektu nie posiadają innego tytułu do ubezpieczeń.

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, gdy uczestnik projektu jest osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy oraz pobiera zasiłek dla bezrobotnych, nie należy takiej osoby obejmować ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art 6 ust. 1 pkt 9a), powołanej ustawy – obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych (osoby pobierające stypendium). Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zatem osoby pobierające stypendium podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu. Stosownie do art. 16 ust. 9a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego, kierowanych przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, finansują w całości z własnych środków podmioty kierujące. Stosownie do art. 4 pkt. 2) lit. za) ustawy, przez „inne niż powiatowe urzędy pracy podmioty kierujące” -w stosunku do osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego należy rozumieć m.in. instytucje szkoleniowe, korzystające z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o Narodowym Planie Rozwoju albo ustawy z dnia 6 grudnia 2006r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Zgodnie art. 9 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych (osoby pobierające stypendium), podlegają ubezpieczeniom społecznym, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

W sytuacji więc, gdy osoba skierowana przez instytucję inną niż powiatowy urząd pracy do odbycia szkolenia zawodowego bądź stażu zawodowego otrzymuje z tego tytułu stypendium to podlega ona z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu przy założeniu, iż nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych określonego w art. 6 ustawy.

W odniesieniu do osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych i jednocześnie pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące, Zakład podkreśla, iż w myśl powołanego powyżej art. 9 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zarówno osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, jak i pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W stosunku do osob które zachowają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, w okresie skierowania na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe przez inne niż powiatowy urząd pracy podmiot kierujący, zgodnie z art 9 ust. 6a powołanej ustawy, obowiązek ubezpieczeń społecznych istnieje jedynie z tytułu pobierania zasiłku. Osoby takie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania stypendium.

Mając powyższe na uwadze Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy odnoszące się do zasad ustalenia podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych uczestników projektów, którzy jednocześnie pobierają zasiłek dla bezrobotnych.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza deczja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążącą dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz